PR pracodawcy, czyli employer branding

Eventy - Social Media - PR - Marketing

PR pracodawcy, czyli employer branding

Wizerunek to podstawa. Prowadzisz firmę? A może zajmujesz wysokie stanowisko w znanej korporacji? W takim razie powinieneś inwestować nie tylko w PR reprezentowanej firmy. Musisz zadbać o promocję samego siebie.

Co to jest employer branding?

Employer branding to nic innego, jak dbałość o wizerunek pracodawcy. Dlaczego to ma sens? Czasy, w których wyłącznie potencjalny pracownik musi walczyć o zainteresowanie, dawno są już za nami. EB to budowanie marki w postaci pracodawcy, który zatrudnia najlepszych, umożliwia rozwój, docenia trud. Kto nie marzy dziś o pracy u boku osoby, która stwarza środowisko dla ambitnych i przyszłościowych projektów?

Działania employer brandingu dzielą się na dwie grupy:

  • zewnętrzne – wspieranie atrakcyjnego wizerunku pracodawcy, np. poprzez publikacje w gazetach, zaznaczenie jego udziału w istotnych wydarzeniach biznesowych, czy prowadzenie profilu pracodawcy w mediach społecznościowych.
  • wewnętrzne – wspieranie pracowników przez pracodawcę. Organizowanie szkoleń, sprawiedliwy system wynagrodzeń pracowników, CSR wewnętrzny, dbałość o dobrą atmosferę i organizację w jednostce pracy.

Łatwo zauważyć, że działania wewnętrzne i zewnętrzne w przypadku employer brandingu wzajemnie się wspierają. Co więcej, poprzestając tylko na jednej grupie przedstawionych aktywności, trudno mówić o sukcesie w budowaniu pozytywnego wizerunku. Pracodawca musi zadbać o dobry PR wewnątrz zarządzanej organizacji, jak również powinien budować swoją markę wśród osób, które nie miały okazji poznać go osobiście.

EB w praktyce

Można pomyśleć, że employer branding to poważne i kosztowne przedsięwzięcie. Na początek, zamiast wydawać pieniądze na nieprzemyślane kampanie, lepiej wdrożyć kreatywne i tanie rozwiązania. Przypuśćmy, że koncepcja EB Cię przekonała i faktycznie chcesz powalczyć o tytuł pracodawcy roku. Zanim nadwyrężysz budżet firmy, rozdając pracownikom prezenty motywacyjne, pomyśl o czymś ciekawym i praktycznie bezkosztowym.

Twój czas i zainteresowanie to wartość nr 1. Zacznij spotykać się ze swoimi pracownikami. Pytaj o ich pracę, badaj potrzeby i satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Czy każdy z zatrudnionych jest doceniony? Ktoś czuje się wykluczony z grupy? Jesteś pewien, że relacje między pracownikami są poprawne? Zbadaj to i zadbaj, aby w firmie, którą zarządzasz, każdy czuł się dobrze.

Integruj ludzi. Wykorzystaj któreś z absurdalnych świąt obecnych w kalendarzu niekonwencjonalnych wydarzeń. Dzień pizzy to okazja do wspólnego spotkania w iście włoskim stylu. Dzień dresu pozwoli na chwilę odpuścić sztywny dress code. W firmie jest dodatkowa przestrzeń? Zakup kilka wygodnych puf w AliExpress oraz automat vendingowy. W ten sposób powstanie niskobudżetowy chill room. Pomysłów na integrację i zadowolenie pracowników jest naprawdę wiele.

Działaj i chwal się tym

Lubisz imprezy w wielkim stylu? Twoi pracownicy z pewnością tylko czekają na kolejny event firmowy w luksusowym hotelu. Skoro wiesz, że stać Cię na takie rewelacje, warto się tym pochwalić. Relacja live z uroczystej kolacji. A może profesjonalna sesja zdjęciowa z wielkiej uczty? Warto zbierać ciekawe materiały z tego typu wydarzeń. To nie jest próżność, lecz ukazanie faktów – tak bawią się Twoi pracownicy. W ten sposób wynagradzasz im trud codziennej pracy. Tak zależy Ci na integracji zespołu. Dlatego jesteś świetnym pracodawcą.

Employer branding to tak naprawdę relacjonowanie zdarzeń, które i tak mają miejsce. Skoro nie masz problemu z udostępnianiem pięknych zdjęć zrobionych podczas urlopu, dlaczego miałbyś nie pokazywać tego, co dzieje się w pracy? Angażuj się w życie firmy tak, jak w życie prywatne. Pokaż, że wychodząc z biura, nie rozstajesz się myślami ze swoimi pracownikami.

Działaj i mów o swoich działaniach. Bądź przykładem dla pracodawców, którzy wciąż są 10 lat za Tobą. Miej na uwadze, że w wielu miejscach pracy w dalszym ciągu nie dzieje się dobrze. Słyszy się o mobbingu, umowach śmieciowych, nadużywaniu potencjału ludzkiego, nagłych zwolnieniach, braku szkoleń. Daj przykład, że może być inaczej. Dzięki temu najlepsi specjaliści sami zaczną się do Ciebie zgłaszać. Ponieważ w pracy, poza ścieżką kariery, ważna jest także zdrowa atmosfera i ludzka twarz pracodawcy.

Potrzebujesz wizerunkowych porad? Napisz do nas – SGP media

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *