Dlaczego warto pisać kolektywnie?

Eventy - Social Media - PR - Marketing

Dlaczego warto pisać kolektywnie?

Pisanie kolektywne (collaborative writing) to po prostu pisanie w grupie. Ta metoda jest coraz częściej stosowana w firmach, którym zależy na „wypuszczaniu” jak najlepszej jakości treści. Tekst, który posiada kilku autorów jest ciekawszy, bardziej uniwersalny oraz nastawiony na różne oczekiwania odbiorców.

Na czym polega trudność pisania kolektywnego? Wciąż drzemie w nas romantyczna potrzeba natchnionego autora, który traktuje swoją pracę w sposób osobisty i sentymentalny. Gdy do akcji wkraczają osoby z innym spojrzeniem na treść, może dojść do nieporozumienia.

Właśnie dlatego warto aby team leader od początku przedstawił specyfikę pracy jego zespołu. Wówczas ten, który do pewnego czasu odpowiadał za wszystkie treści w dziale, nie będzie się czuł odtrącony czy zdegradowany, gdy będzie musiał nagle pracować w grupie. Co więcej, z czasem przekona się, że praktyka collaborative writing może go znacznie go odciążyć, a jednocześnie rozwinąć.

Powinniśmy dążyć do ciągłego doskonalenia umiejętności, a praca w grupie mocno wspiera ten proces. Oczywiście bardzo ważne jest dobranie formy stosowanej wypowiedzi, by nie obrazić osoby z innym, niestandardowym spojrzeniem na treść. Podczas burzy mózgów każdy ma prawo się wypowiedzieć i każdy pomysł jest dobry. Dopiero później dochodzi do selekcji informacji i wyboru tych najbardziej trafnych.

Collaborative writing – popularniejszy niż myślisz

Do wniosku, że collaborative writing ma sens, doszło już wielu specjalistów różnych dziedzin. Co ciekawe, do tej grupy należą także pisarze. Wizjonerzy zdali sobie sprawę z tego, że aby ich książki lepiej się sprzedawały warto dać je do przeczytania przynajmniej jednemu redaktorowi.

Ten dopieści szczegóły stylistyczne i gramatyczne. Sprawi, że słowo pisane będzie lepiej pobudzało wyobraźnię czytelnika. Taka współpraca nie jest żadną ujmą dla pisarza. Wręcz przeciwnie – pokazuje jego dystans i biznesowe podejście.

Nasz język staje się coraz bardziej potoczny. Trudno o znalezienie książek pisanych „po mickiewiczowsku”. Z drugiej strony, jeśli chcemy zachęcić ludzi do czytania, ta praktyka powinna być dla nich relaksująca, dopasowana do sposobu, w jaki wypowiadają się na co dzień. Tak też zostają pisane książki. Ważna jest idea, ciekawa fabuła, dopracowane sylwetki bohaterów a resztą zajmą się redaktorzy.

Kolektywne pisanie w biznesie

W dużej firmie, która posiada złożoną ofertę, odpowiedzialność za powstałą treść warto podzielić. Ktoś odpowiada za merytorykę, ktoś inny planuje rozkład treści np. w folderze a jeszcze ktoś poprawia stylistykę zdań. Dobrze, aby na koniec wszystko przeczytała osoba odpowiedzialna za wszystkie projekty, które wychodzą z danego działu i naniosła własne uwagi.

Schematy pisania kolektywnego

Lider + zespół 
Zespół dostarcza pomysły i dane, lider przekształca wszystkie informacje i proponuje finalną wersję tekstu.

Pisanie reaktywne 
Cały zespół pracuje nad treścią jednocześnie, wymieniając się pomysłami i komentarzami.

Pisanie warstwowe
Każdy autor ma inne umiejętności i talenty dlatego jest odpowiedzialny wyłącznie za działkę, na której się zna.

Pisanie równoległe
Każdy uczestnik grupy pisze swoją wersję tekstu. Lider lub grupa (poprzez głosowanie) wybiera najlepszą wersję.

Pisanie sekwencyjne
Każdy autor odpowiedzialny jest za inny fragment treści. Po przekazaniu pierwszej części przez jednego wykonawcę, treść jest tworzona przez kolejnego i tak do końca.

Wybierz schemat, który najbardziej pasuje do specyfiki Twojej działalności oraz typów osobowości Twojego zespołu. Dzięki temu możesz uzyskać zupełnie nową jakość realizowanych projektów. Potrzebujesz inspiracji? Napisz do SGP Media i przeglądaj naszego bloga.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *