Co to jest myślenie wizualne i dlaczego warto wykorzystać je w biznesie?

Eventy - Social Media - PR - Marketing

Co to jest myślenie wizualne i dlaczego warto wykorzystać je w biznesie?

Należysz do grupy urodzonych w epoce analogowej? Wiedzę pozyskiwałeś z grubych książek pisanych drobnym maczkiem i w ten sposób rozwijałeś swoją wyobraźnię? Jeśli kiedykolwiek (w pracy lub prywatnie) korzystałeś z tutoriali, pomyśl przez chwilę o ich transformacji.

Wcześniej były to slajdy z dużą ilością treści. Teraz najczęściej przyswaja się wiedzę spoglądając na obraz i słuchając autora wypowiedzi. Treść jest stosowana rzadko; w nagłówkach, przejściach do nowego pytania, w zaznaczeniu ważnych kwestii i ich podsumowaniu.

Jeśli jeszcze 7 lat temu denerwowałeś się widząc takie multimedialne tutoriale, spróbuj powrócić do filmów tworzonych zgodnie ze starą szkołą. Ciekawe, czy skupisz się na każdym zdaniu, które zostanie wyświetlone i nie będziesz pauzować filmu. Sprawdź sam – ten test jest doskonałym wstępem do rozwinięcia naszego artykułu.

Myślenie wizualne to narzędzie skutecznego pozyskiwania wiedzy 

Jeśli myślisz, że przekonujemy Cię do zapisania się na warsztaty rysunku, spokojna głowa. Nie chodzi o twórczość i wyjątkową estetykę tworzonych koncepcji graficznych. Faktycznie jednak – są szkolenia przydatne i w tym zakresie. Chodzi o nauczenie się zapisywania poprzez rysunek konkretów, słów kotwic, tych wszystkich elementów, które pozwalają w łatwy sposób zrozumieć, o czym mowa.

Pokolenie X to mistrzowie przelewania swoich pomysłów na papier. Nie lubią pisać obszernych elaboratów. Właśnie dlatego nauczyli się konstruować mapy myśli. W szkołach, gdzie dopuszczalne jest używanie telefonów i laptopów uczniowie idą o krok dalej – w stronę nowoczesności. Robią zdjęcia prezentacji, po czym składają pliki w jedną całość i udostępniają na dyskach klasowych.

To właśnie ci „leniwi” młodzieńcy doskonale nadają się do pracy w nowoczesnych firmach, gdzie istotne jest szybkie sporządzanie notatek i wielozmysłowe przyjmowanie wiedzy. Biznesmeni inspirują się nastolatkami i stosują ich techniki nie tylko w zapisywaniu swoich myśli, ale również podczas debat KPI, czy w trakcie prowadzenia szkoleń.

Liczy się komunikat

Precyzyjna komunikacja daje znacznie lepsze przyswajanie wiedzy, a w efekcie porozumienie. Jak to się stało, że żyjemy w kulturze obrazków? Przez ostatnie 30 lat, zostaliśmy przebodźcowani. Nasze mózgi nie zdążyły się dostosować do ilości informacji, jakie dopływają do nich z otoczenia. Właśnie dlatego znacznie łatwiej nam zrozumieć o co chodzi w jednej infografice, niż 1000 znakach tekstu. Informacje trzeba na bieżąco upraszczać, by się w nich nie zagubić.

Niezależnie od tego, co chcesz sprzedać – nowy produkt, usługę, czy ideę polityczną. Najważniejsze jest to, by Twój komunikat był jasny i klarowny. Jeśli słuchacze po 5 minutach spotkania z Tobą, stracą wątek, dalsza część Twoich starań nie ma sensu. Aby usystematyzować podejmowane tematy i przybliżyć je w możliwie najbardziej czytelny sposób, powstał sketchnoting.

Sketchnoting (rysunek biznesowy) to metoda łączenia przekazu werbalnego z obrazkowym. Metoda ta jest wykorzystywana podczas prowadzenia szkoleń, warsztatów, zebrań. Jednak najczęściej rysunek biznesowy wykorzystuje się w sprzedaży. Zwróciłeś uwagę, że podczas rozmowy z operatorem i chęci przedłużenia umowy, przedstawiane są Ci nowe „fantastyczne” rozwiązania?

Nie wiesz tego, ale po podaniu Twoich danych sprzedawca widzi kim jesteś i na co Cię stać. Potem bierze magiczną kartkę, długopis i na Twoich oczach ilustruje ofertę, którą pragnie Ci sprzedać. Teoretycznie chodzi o wytłumaczenie, na czym to wszystko polega. W konsekwencji dostajesz kartkę z drzewkiem możliwości i cenami zakreślonymi w kółku. Sprzedawcy, zwłaszcza ci pracujący w korporacjach, są szkoleni ze sketchnotingu.  

Mózg dąży do porządku

Zdarzało Ci się spędzić pół dnia na tworzeniu planu działania? Kiedy nie masz uporządkowanych plików w komputerze, trudno Ci się zabrać za pracę? Nic dziwnego, ponieważ mózg dąży do porządku. Zwłaszcza, gdy musisz przyswoić dużą ilość informacji. Właśnie dlatego, podczas wielogodzinnych spotkań z pracownikami warto pokazać im trik, jak rozjaśnić myślenie. Wówczas wszystko przebiega sprawniej.

Zgłoś się do nas i poznaj więcej kreatywnych rozwiązań, które sprawdzają się w biznesie.

SGP Media

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *