Czym jest Inbound Marketing i dlaczego działa?

Eventy - Social Media - PR - Marketing

Czym jest Inbound Marketing i dlaczego działa?

Inboud Marketing to po prostu marketing przychodzący. Ta nowatorska strategia komunikacji polega na dostarczaniu ciekawego contentu z podprogowym przekazem reklamowym. To wszelkie treści, które są na tyle interesujące, że ich odbiorcy chętnie się w nie wczytują i angażują w przekazywanie dalej. Właśnie dlatego warto prowadzić firmowego bloga oraz regularnie dodawać angażujące posty za pośrednictwem social mediów.

Właściwie wdrożony Inbound Marketing pozwala na samodzielne znalezienie nadawcy danego przekazu. Dla przykładu, PKP Intersity udostępnił ciekawe ścieżki dla rowerzystów. Treści zostały dobrane w przemyślany sposób i budowane atrakcyjną szatą graficzną. Tylko spostrzegawcze osoby zobaczą od razu, że pod każdą trasą rowerową jest ikonka z pociągami, które pozwolą dojechać na start oraz metę.

W przypadku załamania pogody, czy podróży wzdłuż Polski z chęcią powrotu pociągiem, to naprawdę przydatna informacja. Mamy zatem ciekawostki dla pasjonatów kolarstwa a przy tym podprogowo reklamujemy usługi PKP. W ten właśnie sposób działa Inbound Marketing. Osoba wybierająca się w dłuższą trasę, udostępnia materiały PKP, podając, że są tam pokazane piękne szlaki godne uwagi. Umieszczenie takiej treści na forum pasjonatów rowerów to strzał w 10-kę.

Techniki Inbound Marketingu

Cele marketingowe najczęściej osiąga się poprzez wdrożenie przemyślanej strategii działania. Chodzi o regularne pozyskiwanie leadów i finalnie, wzrost sprzedaży usług/ produktów firmy. Do tego służą techniki Inbund Marketingu:

  • Posty i relacje w mediach społecznościowych
  • Artykuły blogowe
  • Optymalizacja treści (SEO)
  • Content marketing (web marketing)

Inbound marketing funkcjonuje w oparciu o tzw. permission marketing, czyli przekaz, na który odbiorca musi wyrazić zgodę. Dlaczego internauci chętnie klikają przycisk „zgadzam się”? To bardzo proste. Dzięki temu docierają do nich dedykowane reklamy, treści, które mogą faktycznie ich zainteresować, zamiast irytować i odstraszać.

Jeszcze 10 lat temu reklama kojarzyła się wyłącznie z przekazem, który jest narzucany odbiorcom i mocno odbiega od tego, czego szukają. W momencie, gdy zaistniała możliwość zablokowania reklam, użytkownicy z niej korzystali. Gdy wchodzili na portal, który na dzień dobry zasypywał okienkami, które pojawiały się znikąd, użytkownicy czuli irytację i nerwowo rezygnowali z usługi.

W tym momencie reklamy mogą być dla użytkowników czymś naprawdę interesującym. Dzięki właściwemu dopasowaniu do zainteresowań, odbiorcy sami klikają w banery i przechodzą do profilu reklamującego się usługodawcy. Udana strategia marketingowa nie jest nachalna, lecz interesująca. Oczywiście, że można zaznaczyć swoją obecność linkiem, czy grafiką z logo. Zawsze jednak należy to robić w oparciu o pewne zasady.

Reklamy też mogą być ciekawe

Skoro użytkownik czyta na temat właściwości aloesu, dlaczego nie można podlinkować produktu, który zawiera ten składnik? Oczywiście, że jest to forma reklamy, jednak nie odbiega ona od potrzeb potencjalnego klienta. Wręcz przeciwnie – skraca drogę poszukiwania możliwości skorzystania z usługi, która go ciekawi.

Wartościowy content jest obecnie bazą w pracy każdego działu marketingu. Wszystko dlatego, że edukacja zwiększa potrzeby konsumenckie. Wytłumaczenie, że stosowanie kosmetyków bez SLS-ów jest wskazane, zwiększa szansę na sprzedaż artykułów małego producenta naturalnych mydeł. Skoro jego produkty są 4 razy droższe od tych spotykanych w drogeriach, należy klientowi wytłumaczyć zasadność takiego zakupu.

Ludzie są coraz bardziej świadomi i ciekawi świata. Dużo czytają. Zanim kupią rower, przeglądają informacje o tym, z czego powinna być wykonana rama, czy który producent daje na nią dożywotnią gwarancję. Kiedy lepszym wyborem jest rower szosowy, a kiedy górski? Na te pytania można znaleźć odpowiedź np. na blogu firmy sprzedającej tego typu towary.

Można się reklamować, a w świecie pełnym konkurencji, wręcz trzeba. Warto jednak robić to w sposób przemyślany i zgodny z aktualnymi trendami obecnymi w branży marketingu. Chcesz być na bieżąco? A może potrzebujesz opieki marketingowej? Zgłoś się do nas – chętnie stworzymy ofertę dedykowaną dla Twojej firmy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *