Co daje CMS, czyli System Zarządzania Treścią?

Eventy - Social Media - PR - Marketing

Co daje CMS, czyli System Zarządzania Treścią?

Wiele firm zastanawia się, jak powinna wyglądać ich strona internetowa. Często brakuje planu i wizji. Czy strona ma być czysto wizerunkowa, czy istnieją potrzeby na częste aktualizacje treści? To bardzo ważne, by się określić, ponieważ tylko wtedy będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dedykowany CMS w ogóle jest potrzebny.

CMS, czyli System Zarządzania Treścią z punktu widzenia strategii firmy można podzielić na:

  • z licencją open source
  • dedykowany

CMS z kodem źródłowym open source jest dostępny publicznie. Chociaż może to oznaczać swego rodzaju niebezpieczeństwo, że ktoś podejrzany będzie wykorzystywać nasze treści lub zechce w nich zamieszać, ten system ma swoje plusy. Przede wszystkim z takim CMS-em nie jest się w pełni zależnym od firmy oferującej usługi IT. Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie na późniejszych etapach użytkowania strony internetowej. Dodatkowo taki system jest oczywiście tańszy, dlatego korzysta z niego wiele młodych firm z niedużym budżetem.

Tam, gdzie w grę wchodzą już większe pieniądze a co za tym idzie, konieczność zabezpieczania danych, warto pomyśleć o dedykowanym systemie CMS. Tutaj kod źródłowy jest zamknięty a firma płaci za licencję. Takim systemem zazwyczaj zarządza firma, która go tworzyła, co w jakimś stopniu uzależnia od niej klienta. Z drugiej strony, można zaplanować tworzenie CMS-a z przyznawaniem odpowiednich dostępów np. dla jego twórcy jako administratora oraz klienta jako redaktora. Dzięki temu klient może na bieżąco aktualizować kontent, nie zaburzając funkcjonalności strony internetowej.

Po co Ci CMS?

Powinieneś zastanowić się nad stroną internetową swojej firmy dzisiaj i jutro. Jeśli teraz potrzebujesz tylko elektronicznej wizytówki to wcale nie oznacza, że za rok Twoje potrzeby na zarządzanie treścią się nie zwiększą. Zastanów się, czy potrzebujesz bloga, czy chcesz dodawać wciąż nowe wydarzenia. A może planujesz podpięcie e-sklepu? Bez CMS-a można tworzyć strony typowo wizytówkowe, dedykowane konkretnemu projektowi czy wydarzeniu. Wszędzie tam, gdzie będą rosły potrzeby na dodawanie kontentu, warto wspomóc się CMS-em.

W końcu po co masz wydawać pieniądze na ładną wizytówkę, skoro za kilka miesięcy będziesz musiał ją kompletnie zmienić? W takim wypadku zazwyczaj stronę buduje się od zera. Właśnie dlatego lepiej postawić pokaźne fundamenty nawet prostej strony i w miarę narastania jej potrzeb, dodawać treści i media.

Zamów system, dzięki któremu będziesz mógł dodawać nowe podstrony, media takie jak filmy, zdjęcia czy nagrania audio. Miej możliwości, z których będziesz korzystać dzisiaj albo za jakiś czas. Jeśli wiesz, czym zajmuje się Twoja firma i masz na nią jakiś plan, wiesz jakiego systemu będziesz potrzebować. Pamiętaj, by rozpisać bardzo szczegółowo, jakie są Twoje potrzeby. Nie bój się przekazać podwykonawcy obszernego briefa. Dzięki temu ułatwisz mu pracę, gdyż nie będzie działać intuicyjnie. Z drugiej strony będzie jasne, że nie jesteś niewtajemniczonym klientem, któremu można sprzedać kota w worku.

Jesteś ciekaw większej ilości porad oraz inspiracji? Obserwuj blog SGP Media a w przypadku zainteresowania naszą ofertą, dzwoń, pisz. Z pewnością znajdziemy dla Ciebie właściwe rozwiązanie marketingowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *