Dlaczego warto inwestować w social media?

Eventy - Social Media - PR - Marketing

Dlaczego warto inwestować w social media?

Dlaczego social media są warte inwestycji?

Masz firmę i zastanawiasz się nad opłacalną formą reklamy. W czasach, gdzie w każdej branży jest spora konkurencja, trzeba działać kreatywnie a przy okazji zmieścić się w budżecie. Social media to tani sposób na ciągłą promocję oraz działania PR-owe. Dowiedz się, co odpowiednia strategia może zapewnić właśnie Twojemu przedsiębiorstwu.

Komunikacja z Klientem


Social media są łącznikiem między firmą a Klientem – zarówno tym potencjalnym, jak i już korzystającym z Twoich usług. O relacje z Klientem należy dbać i social media rewelacyjnie się w tym zadaniu sprawdzają. Wystarczy, że Klient znajdzie fanpage Twojej firmy, gdzie ma przed sobą wizytówkę z danymi kontaktowymi oraz, w zależności od Twojej strategii, różne informacje o Twojej branży.

Poprzez artykuły możesz odpowiadać na pytania dotyczące obszaru, którym się zajmujesz. Z kolei za pośrednictwem postów możesz przekazać informacje, czym aktualnie zajmuje się Twoja firma, jakim dysponuje zespołem i np. jakie odbyliście szkolenia. W postach możesz także zamieścić informacje o udanych projektach, nawiązanych relacjach biznesowych, czy zdobytym patronacie.

Dodatkowo warto uruchomić automatyczne powiadomienie na messenger – kiedy Klient napisze do Ciebie wiadomość, od razu dostaje odpowiedź powitalną i zapewnienie szybkiego kontaktu. Pamiętaj aby wziąć sobie tę kwestię do serca – należy odpowiadać na każdą wiadomość oraz reagować na każdy komentarz. Kiedy w komentarzach pojawiają się pytania, należy udzielić odpowiedzi lub zaprosić do kontaktu przez msgr. Dzięki temu użytkownicy Facebooka widzą, że zależy Ci na nich.

Obawy przed social mediami


Skoro social media są takim tanim i cudownym  sposobem na prowadzenie kampanii marketingowych, dlaczego przedsiębiorcy nadal wzbraniają się przed ich wykorzystaniem? Przede wszystkim chodzi o brak zaufania do nowoczesnych technologii. Są osoby, które obawiają się, że nie zapanują nad tymi narzędziami. Z drugiej strony, gdy wiedzą, że można mieć zastrzeżenia do ich usług, wzbraniają się przed prezentowaniem swojej firmy w kanałach, w których możliwe jest dodawanie opinii.

Tylko czy kierowanie się strachem jest opłacalne? Skoro wiesz, że coś w Twoim przedsiębiorstwie nie funkcjonuje dobrze, zmień to. Jeśli z kolei spotykasz się z negatywną opinią, odpowiedz na nią. Dopytaj, skąd złe skojarzenie i postaraj się dogodzić niezadowolonemu Klientowi. Udzielając publicznej odpowiedzi na negatywną opinię, może postawić Twoją firmę w naprawdę dobrym świetle.

Kolejne obawy to ukryte koszty. Założenie konta w social mediach zazwyczaj jest darmowe, jednak za wykorzystanie 100% potencjału tego kanału trzeba zapłacić. Zasięg organiczny może nie być duży – zwłaszcza na początku. Tutaj pojawia się odpowiedź na pytanie osób, które boją się kosztów. Przede wszystkim to Ty panujesz nad budżetem, który wydajesz. Po drugie, kiedy zdobędziesz już odpowiednio dużo fanów, będziesz mógł spokojnie bazować na zasięgu organicznym.

Co można osiągnąć przez social media?

Kiedy dotrzesz do odpowiednio licznej grupy odbiorców, z którą nawiążesz kontakt, będzie Ci znacznie łatwiej realizować cele. W zależności od rodzaju Twojej działalności (czy prezentujesz swoje portfolio, czy posiadasz sklep), można mówić o innych oczekiwaniach. Kiedy szukasz zainteresowania swoją osobą, dzięki social mediom możesz zdobyć popularność. Z kolei w momencie gdy zależy Ci na znalezieniu partnerów biznesowych, także możesz nawiązać kontakty przez social media. Posiadasz sklep? Będziesz mógł obliczać stosunek wydanych pieniędzy do tych zarobionych dzięki kampanii.

W specjalnej opcji np. Facebook Business, zobaczysz statystyki klikalności, przekierowania na sklep z Twojego fanpage oraz złożenia zamówienia przekierowanego z fanpage lub z reklam obecnych na różnych kanałach social mediów. Przez cały czas prowadzenia fanpage, możesz mieć realny wpływ na osiągane wyniki – tworzenie podobnych postów do tych najbardziej popularnych, pokazywanie rzeczy posiadających największy licznik klikalności itp.

Na tym etapie można już mówić nie tyle o budowaniu wizerunku ale o próbie jego podtrzymania oraz poszerzania zasięgu odbiorców. Tutaj możesz już dostrzec korzyści z podjętego trudu. Mówiąc wprost – zaczniesz zarabiać dzięki temu, że kiedyś wpadłeś na pomysł zaufania social mediom i byłeś w tym wytrwały.

Działania, które gwarantują sukces


Na początku określ profil swojej firmy. Dokładnie przemyśl, czego oczekujesz od swojego fanpage. Bardzo ważne jest dobranie treści pod konkretną grupę odbiorców. Kolejna sprawa to poznanie narzędzi social media. Jeśli nie masz do tego głowy, zatrudnij profesjonalną firmę marketingową, która wszystko zrobi za Ciebie.

Pamiętaj, że żaden post nie powinien być dziełem przypadku. Należy z góry planować posty w określonych dniach i godzinach. Pewna baza powinna być z góry ustalona. Z kolei jeśli coś przy okazji się wydarzy, zawsze można się taką informacją podzielić. Tutaj także istotne jest umieszczenie komunikatu o odpowiedniej porze dnia aby dotarł do możliwie największej grupy odbiorców.

Nie musisz posiadać wewnętrznego specjalistę ds. social media, ponieważ obecnie jest możliwość zatrudnienia firmy zewnętrznej. Bez sporządzania umowy o pracę, bez płacenia składek za pracownika. Już dzisiaj zgłoś się do SGP Media i przekonaj się, jaka strategia marketingowa jest dla Ciebie najlepsza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *