5 rozwiązań popularnych problemów w firmie

Eventy - Social Media - PR - Marketing

5 rozwiązań popularnych problemów w firmie

Jak rozwiązywać problemy w firmie? – 5 sposobów

Posiadanie swojej firmy to z pewnych względów przywilej ale również ogromna odpowiedzialność. W zależności od rodzaju oraz wielkości przedsiębiorstwa, pojawiają się w nim inne problemy. Jakie dylematy spotykają Cię w Twojej firmie i jak w prosty sposób uniknąć ich w przyszłości? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

1. Procedury – zadbaj o nie

Chociaż wdrożenie procedur jest fundamentem do podejmowania skutecznych działań w firmie, bardzo często ten temat jest zaniedbywany. Tymczasem przestrzeganie nieaktualnych procedur wymusza podejmowanie niepotrzebnych działań. To jakby błądzenie po ciemku w domu pełnym różnych małych pomieszczeń.

Zadbaj o procedury w swojej firmie. Wygospodaruj więcej czasu na zbudowanie trafnych systemów. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo będzie budowane świadomie i skutecznie. Takie działania generują szybkie i trwałe zyski.

2. Brak jasnych wytycznych, wtrącanie nowych zadań – Zmień to

Istnieje wiele badań potwierdzających zagubienie pracowników, którzy nie mają jasnych wytycznych odnośnie podejmowanych działań. Dzięki przydzielaniu zadań zatrudnionym, można zadbać zarówno o skuteczność ich pracy, jak również wywiązywanie się z terminów i produktywność.

Zdarza się, że pracownicy, którzy nie widzą konkretnych celów w swojej pracy, zwalniają się przez szybsze wypalenie. Dodatkowo gdy pozwolisz na to, że przez kilka dni Twoi pracownicy nie mają co robić a potem muszą zostać po godzinach, by uporać się z nowymi projektami, możesz być pewien, że nie będą z tego powodu zadowoleni.

Frustracja w pracy często ma takie podłoże – chaos. Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Zatrudniając specjalistę od zarządzania zadaniami, możesz jednak wiele wygrać. Osoba taka dba o to, by wszystkie projekty były zrobione w terminach a pracownicy zawsze posiadali określone obowiązki, by widzieli sens codziennego przychodzenia do pracy.

3. Akceptacja kiepskiej jakości – Zmień to

Wcześniej wspomniany chaos w zarządzaniu zadaniami, często rodzi marne rezultaty. W firmach, gdzie bardziej liczy się szybkość wykonania pracy od dobrze wykonanej pracy, trudno o utrzymanie specjalistów. O pracowników warto dbać – w momencie kiedy ktoś nie widzi produktywności wykonywanej pracy, może szybko czuć się wypalony.

Kiedy zaczniesz akceptować kiepskiej jakości projekty, pracownicy to zauważą. Przestaną się starać, nie będą śledzić obecnych trendów, uznają to za walkę z wiatrakami, by dbać o jakość. Finalnie gdy tylko zauważą, że czeka ich atrakcyjniejsza praca, skorzystają z niej.

To sprawdzone! Wymagający pracodawcy, którzy także są wizjonerami i dążą do coraz lepszej jakości, wywierają znacznie lepsze wrażenie na pracownikach. Są pewnego rodzaju mentorami, przewodnikami, dzięki czemu zatrudnieni widzą sens podejmowanych działań. Zwłaszcza, gdy takowe są nieustającym wyzwaniem.

4. Zadbaj o komunikację pracownik-przełożony

Wbrew pozorom, istotne są nie tylko relacje między pracownikami ale również ich kontakt z przełożonym. Brak oceny pracy, czy dyskusji o podwyższaniu jakości, może negatywnie wpłynąć na motywację pracowników.

Zadbaj o to, by zatrudnieni czuli się potrzebni, doceniani a także kontrolowani. Nie chodzi o to, by ciągle klepać po plecach. Warto szczerze dyskutować o tym, co zostało zrobione źle a co dobrze i jak pracować nad coraz lepszą jakością.

Tutaj w grę mogą wchodzić również szkolenia. Każdy zatrudniony powinien odbyć średnio 2 szkolenia w roku. Dzięki temu odczuwa on swój osobisty progres, jak również chętniej wdraża nową wiedzę w miejscu pracy. Pamiętaj, że po każdym szkoleniu masz prawo zweryfikować zasadność zainwestowanych pieniędzy.

5. Zapewnij pracownikom niezbędne narzędzia

Narzędzia są dzisiaj podstawą do właściwie wykonywanej pracy. Mowa nie tylko o programach graficznych, czy narzędzi, których potrzebują specjaliści od tej technicznej strony działalności Twojego przedsiębiorstwa. Istotna jest również sprawna komunikacja.

E-maile sprawdzają się coraz rzadziej. Chyba, że ustawisz powiadomienia pojawiające się na monitorze. Pracownicy skupieni na określonym zadaniu mogą nie zaglądać do skrzynki przez określony czas. Potem okazuje się, że ominęła ich istotna informacja, co buduje frustrację ze strony nadawcy i adresata wiadomości.

Skype czy Slack powinny być dzisiaj na porządku dziennym w każdej firmie. Tam mamy możliwość pisania wiadomości prywatnych, jak również zakładania grup dyskusyjnych, czy pisania na wspólnym wall’u. Zwołujecie spotkanie? A może zamawiacie lunch? Takie narzędzia komunikacyjne sprawią, że nikt nie poczuje się pominięty.

Jesteśmy specjalistami od dobrych relacji w firmie i na zewnątrz – Eventy, PR, marketing – to nasza specjalna. Skontaktuj się z SGP Media.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *