Jak pracować z copywriterem?

Eventy - Social Media - PR - Marketing

Jak pracować z copywriterem?

Kim jest copywriter? Człowiekiem, który pisze. Tylko co on pisze i dlaczego to robi? Większość relacji: zleceniodawca – copywriter, buduje się na kruchych podwalinach. Klient nie jest zorientowany, kim jest copywriter, czym się zajmuje i o co można go prosić. Przez to zleceniodawca nie wie, jak powinna wyglądać współpraca z copywriterem, a to prosta droga do konfliktu.

Każda relacja zawodowa powinna się opierać na kooperacji dwóch stron: zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Taka współpraca przebiega znacznie sprawniej, gdy oparta jest na konkretnym schemacie a każda ze stron ma wiedzę, czego oczekuje i co może zaoferować. Tutaj pomocne jest sporządzenie briefu.

Ustalcie warunki współpracy. Brief, umowa, ewentualna zaliczka i kwota za poprawki. Kiedy zaczyna się od klarownej dla obu stron sytuacji, wszystko przebiega sprawniej. Niestety, rynek pracy copywriterów nie jest łatwy. W dalszym ciągu istnieje wiele firm oraz portali, wykorzystujących ludzi bez podstawowej wiedzy i bez kompetencji. Ci pracownicy zarabiający 3 zł za 1000 znaków nazywani są copywriterami.

W ten sposób psuje się rynek i klient nie rozumie, dlaczego copywriter chce zarabiać nie 3, a 60zł za 1000 znaków. Tymczasem copywriter to zawód, który wymaga wielu kompetencji. Przede wszystkim jest to umiejętność szybkiego pisania ciekawych treści bez błędów. Tutaj jednak trzeba pamiętać o ciągłym uczeniu się, o oczytaniu i umiejętności współpracy z klientami.

Dobry copywriter nieustannie się szkoli, posiada umiejętność ekspresowego wchodzenia w różne tematy. Umie szukać informacji i tworzy unikatowe, poczytne treści. Ma też obycie w pisaniu pod potrzeby pozycjonowania strony, tzn. wie jak linkować treść, umiejętnie wplata słowa kluczowe w kontekst oraz posiada szereg innych umiejętności, w zależności od tego, jakiego typu copywriterem jest.

Rodzaje copywritingu – warto je znać

Copywriter to bardzo ogólne pojęcie. Z tego względu, zanim zaczniesz szukać „kolesia od treści”, rozeznaj się dokładnie, jakie są Twoje potrzeby. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje copywritingu, które i tak często współwystępują ze sobą lub są wzbogacone o dodatkowe umiejętności. Skupmy się jednak na podstawowych informacjach.

Ze względu na specjalizację, można wyróżnić SEO copywriterów, copywriterów kreatywnych oraz content writerów. Ta pierwsza grupa to najbardziej analityczni specjaliści, posługujący się programami do pozycjonowania stron i posiadający sprawność w tworzeniu treści typowo pod pozycje w wyszukiwarce. Copywriterzy kreatywni to eksperci od „małych, wielkich słów”. Wymyślają slogany reklamowe, hasła do social mediów, czy na banery. Mają świetne podstawy do podjęcia działań w UX writingu.

Ostatnia grupa, czyli content writerzy to ci specjaliści, których poszukuje się najczęściej i ceni się najgorzej. Wszystko dlatego, że ze wszystkich trzech grup to oni najchętniej pracują jako wolni strzelcy. Często podają stawki za napisanie określonej ilości znaków. Bazują na umowach B2B lub o dzieło. Piszą artykuły na blogi, felietony, artykuły sponsorowane i wiele innych, dłuższych form tekstowych.

Proszę pana, ja chcę tekst

Dla copywritera, nie ma gorszego rozpoczęcia współpracy, od braku konkretów. Kiedy zleceniodawca twierdzi, że potrzebuje treści bliżej niesprecyzowanych lub potrzebuje artykułu sponsorowanego, copywriter nie wie, od czego zacząć. Podłożem jego działań są materiały merytoryczne.

Klient powinien dokładnie określić, czego potrzebuje, dlaczego jest to ważne, jaki temat pragnie podjąć i o czym koniecznie wspomnieć. Warto, by w uzupełnionym przez niego briefie znalazły się również słowa kluczowe, które będą swego rodzaju kotwicami w pracy copywritera.

Bez takich konkretów powstanie treść tworzona na podstawie domysłów, zapożyczeń z Internetu itp. Nic dziwnego, gdy po przeczytaniu takiego artykułu klient stwierdzi, że „nie o to mu chodziło”. W końcu nie można wejść do czyjejś głowy, by stamtąd wziąć koncepcję, dodać swoje umiejętności i uzyskać doskonały rezultat w postaci treści stworzonej 1:1 po czyjejś myśli.

Po to uzupełnia się brief oraz przesyła się materiały pomocnicze, jak również inspiracje, by sytuacja była jak najbardziej jasna. Po omówieniu konkretów, copywriter może przystąpić do swojej pracy ze spokojem, że to, co robi ma sens. Właśnie dlatego, jeśli wiesz, że potrzebujesz wsparcia copywritera, traktuj go jak wspólnika, towarzysza w ważnym dla Ciebie projekcie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat narzędzi stosowanych w marketingu? Skontaktuj się z nami i śmiało pytaj. SGP Media – jesteśmy tu także dla Ciebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *