6 skutecznych metod budowania wizerunku firmy

Eventy - Social Media - PR - Marketing

6 skutecznych metod budowania wizerunku firmy

Poznaj 6 skutecznych metod budowania wizerunku swojej firmy

Niezależnie od tego, jaką branżą się zajmujesz, pozytywny odbiór Twojej firmy znacznie ułatwi jej rozwój. Reklama wyrosła właśnie z tego przesłania. Początkowo opinie o czyjejś działalności rozchodziły się tzw. pocztą pantoflową, rosły w środowisku lokalnym. Jeśli odbiór usługi był pozytywny, istniała większa szansa na znalezienie sponsorów, zaistnienie w centrum miasta lub w zupełnie innym położeniu.

Budowanie wizerunku zawsze było kluczem do sukcesu. O ile wcześniej było najwyżej trzech szewców w miasteczku, dwa sklepiki z żywnością i jeden mięsny, tak dzisiaj konkurencji nie brakuje. W każdej branży znajdzie się ktoś, kto sprzedaje to samo i to od Ciebie zależy, czy dasz się wyróżnić z tłumu. Poznaj 6 skutecznych metod budowania wizerunku firmy i ciesz się rozwojem swojego przedsiębiorstwa.

1 – Komunikacja w Internecie


Pamiętaj, że nie wystarczy abyś założył prostą stronę swojej firmy i dedykował jej fanpage, na którym zamieścisz dane kontaktowe i zaprosisz znajomych. Bardzo ważne jest to abyś często komunikował się z odbiorcami. Z tego względu stronę internetową traktuj jak wizytówkę swojej firmy a social media używaj do darmowego pozyskiwania Klientów.

Ucz się poszerzać zasięgi odbiorców poprzez ciekawą edukację, intrygowanie, pokazywanie ludzkiej twarzy firmy. Chwal się każdym krokiem do przodu, dziel się inicjatywą charytatywną, pokaż, jak ważni są dla Ciebie ludzie. Dzięki temu wpłyniesz na emocje – wywołasz pozytywne wrażenie. Dzięki temu Twoja firma zostanie pozytywnie skojarzona z czymś dobrym, przyjemnym, przyjaznym.

Konkurencja świadczy podobne usługi? Możesz być przekonany, że wielu Twoich potencjalnych Klientów podejmuje decyzje za sprawą silnych emocji. Jeśli to Ty skojarzysz im się z czymś przyjemnym, zaufają Ci bardziej. Nawet, jeśli sprzedajesz to samo i wcale nie najtaniej.

2 – Stawiaj na unikatowość

Unikatowy content – przemyślany i spójny. To jest dokładnie to, czego potrzebujesz. Zatrudnij specjalistów od treści, grafiki i reklamy. Nie chcesz ponosić tego typu stałych kosztów? W takim razie zaufaj firmie marketingowej, która posiada potrzebne Ci zaplecze. Dzięki temu wyróżnisz się z tłumu, dasz się poznać i zapamiętać. To bardzo ważne jeśli chcesz pozyskać nowych klientów.

Staraj się aby Twój content był nie tylko spójny i unikatowy ale także zgodny z obecnymi trendami. Nie pozwól na to, by ktoś wchodząc na Twoją stronę, skojarzył ją z latami 90. Czasami potrzebna jest zmiana identyfikacji wizualnej. Unowocześnienie logo czy portfolio – takie rzeczy naprawdę mają znaczenie. To, że przez 10 lat udawało Ci się rozwijać poprzez pracę w konkretnym stylu, nie oznacza, że nie potrzebujesz zmian.

Należy być elastycznym. Warto mieć kontakt z newsami dotyczącymi nie tylko Twojej branży ale także marketingowych metod zarządzania firmą. Dzięki temu szybciej podłapiesz nowych klientów oraz utrzymasz z nimi kontakt.

3 – Masz 10 sekund na zbudowanie zaufania


Użytkownik strony internetowej potrzebuje 10 sekund, by stwierdzić, że Ci ufa lub nie. Dlatego warto na widoku zamieścić referencje, wykonane już projekty, czy zdjęcia realizacji. Klient będąc na Twojej stronie, musi wiedzieć, czym się zajmujesz, jakie masz doświadczenie i z kim można się skontaktować w celu skorzystania z usługi.

Jeśli Twoja strona nie będzie intuicyjna a potencjalny użytkownik będzie się na niej bardzo gubić, istnieje ryzyko, że z niej wyjdzie i już nie wróci. Okazuje się, że klient woli zakupić produkt drożej ale na stronie, która zbudowała jego poczucie zaufania i jest prosta w obsłudze.

To bardzo istotne, czy sprzedajesz przez e-sklep, czy Twoja strona internetowa jest wyłącznie wizytówką. W związku z koncepcją strony, tworzy się inne strategie wizualne. Nie wiesz od czego zacząć? Nie masz doświadczenia ani specjalistów w tym zakresie? Poproś o radę tych, którzy się na tym znają. Warto zapłacić więcej na początku, by zbierać owoce tej inwestycji w przyszłości.

4 – Reklamuj się z głową

Warto o tym wiedzieć – nachalne i nieprzemyślane reklamy nie działają. Niezależnie od branży jaką się zajmujesz, Twoi potencjalni klienci są coraz bardziej świadomi. Dlatego też warto skorzystać z technik reklamowania się z głową. Dla przykładu, zasadne będzie umieszczenie baneru z reklamą zdrowego batonika proteinowego na forum dla sportowców. Ta sama reklama kompletnie nie sprawdzi się na stronie dotyczącej np. akcesoriów motoryzacyjnych.

Całe szczęście, że za prawidłowe rozmieszczanie reklam odpowiedzialne są specjalne narzędzia. Jednak jak stworzyć reklamę, która będzie spójna z oferowanymi przez Ciebie usługami a jednocześnie wyróżni Twoją firmę? Takie działania warto powierzyć agencji reklamowej, PR-owej lub marketingowej.

Przeraża Cię ilość czynności, które warto zlecać firmom zewnętrznym? Spokojna głowa. Często inwestycja w specjalistów, którzy posiadają zaplecze dla Ciebie nieosiągalne, zwraca się z naddatkiem.

5 – Określ grupę odbiorców

Nie ma dobrej reklamy bez określenia grupy odbiorców. Tego akurat nikt nie zrobi za Ciebie lepiej. Nawet, jeśli podejmiesz współpracę z firmą marketingową, z pewnością będziesz poproszony o uzupełnienie briefu. W nim z kolei znajdzie się pytanie dotyczące Twojej grupy odbiorców.

W zależności od tego, komu chcesz sprzedać swoją usługę, przekaz będzie ukształtowany inaczej. Mowa nie tylko o danych typu: mężczyźni w średnim wieku, z wykształceniem średnim, pensją 5-8 tys. Istnieją narzędzia, które badają, czy Twoi klienci podejmują decyzję racjonalnie, czy emocjonalnie, czy są introwertykami lub przeciwnie – ekstrawertykami.

We współpracy ze specjalistami, będziesz w stanie dobrać grupę odbiorców, do której skierujesz dedykowaną reklamę. Takie działania dostarczą znacznie pozytywniejszych efektów, niż mogłeś się spodziewać.

6 – Zawsze odpowiadaj na negatywne komentarze

Negatywne opinie klientów mogą zdarzyć się każdemu. Jeśli oferujesz konkretne usługi już przez jakiś czas, doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Co więcej, im bardziej rozbudowana firma i szerszy zasięg odbiorców, tym trudniej zapanować nad pojedynczymi przypadkami. Wkraczają roboty z obsługi Klienta, rośnie irytacja użytkowników, którzy nie rozumieją nowoczesnych narzędzi. Dodatkowo zwiększa się rotacja pracowników i trudno zapanować nad szczegółami, które finalnie prowadzą do powstawania określonych opinii w Internecie.

Na to trzeba się przygotować. Żelazną zasadą, której nigdy nie należy negować, jest konieczność reakcji nie tylko na pozytywne, ale także na negatywne opinie. Na stronie internetowej, na forach, w social mediach. Wszędzie tam, gdzie powstaje zgrzyt, ktoś powinien zająć się sprawą. Nie masz do tego specjalistów? Skorzystaj z usług firmy marketingowej, która nie tylko dobierze strategię działania kryzysowego ale także ją wdroży.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *