Ciekawe zawody wspierające marketing

Eventy - Social Media - PR - Marketing

Ciekawe zawody wspierające marketing

Łowca trendów i badacz nastroju – Coolhunter

Chociaż dział marketingu występuje niemal w każdej firmie lub niemal każda firma korzysta z usług agencji marketingowej, mało kto wie, jakie zawody są z nim związane. To nieprawda, że wystarczy jeden specjalista ds. marketingu i sprzedawca żeby biznes się kręcił. W większych firmach tworzone są ogromne działy, gdzie każdy pracownik jest ściśle skoncentrowany na konkretnej pracy.

Coolhunter to inaczej łowca trendów. Zawód ten jest zaskakująco mało popularny, biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo jest ciekawy. Coolhunter ma być przede wszystkim ciekawy świata i komunikatywny. Chociaż powinien mieć jakieś poczucie estetyki, dobrze by było aby się zbytnio nie ograniczał.

Coolhunter ma za zadanie podróżować i zbierać inspiracje. Gromadzi on setki, tysiące, miliony zdjęć, zbiera nagrania i obserwuje zwyczaje obecne w różnych zakątkach świata. Potem zawozi wszystko do biura, gdzie specjalny dział sortuje materiały i wyciąga z nich samą esencję, czyli trend na kolejne lata.

Trafić w trend i zarobić

Jak długo kształtuje się trend? W świecie mody to mniej więcej 4 lata. Pierwszym etapem są poszukiwania coolhunterów, następnie dochodzi do selekcji. Wybrane materiały, tzn. faktury, kolory, kształty itp., są następnie podprogowo przekazywane społeczeństwu, by po 4 latach, gdy produkty już wejdą do sprzedaży, miały szansę na duże zainteresowanie klientów.

Tworzenie trendów nie jest jedynym zadaniem coolhuntera. Powinien on również śledzić nastroje społeczne oraz nastawienie do gotowego już produktu. Czy było zainteresowanie jakimś trendem? Czy pieniądze zostały zainwestowane w coś, co podoba się ludziom? Na takie pytania odpowiedzi szuka właśnie coolhunter.

Trend jest niesamowitą machiną do robienia pieniędzy. Dla przykładu zainteresowanie nowoczesnymi zawodami, o których mowa w tym artykule, może sprawić, że powstanie wiele drogich kursów, które oferują nabycie konkretnych zdolności. Chcesz świetnie zarabiać? Udaj się na nasz kurs! – Tak właśnie robi się pieniądze. Trend to nie tylko moda – to ogół zainteresowań obecnych w konkretnym czasie i określonym położeniu geograficznym.

Specjalista zarządzania treścią – Copywriter

Skoro marketing, to i prowadzenie strony internetowej, bloga, jak również wymyślanie chwytliwych sloganów. Tym wszystkim zajmuje się specjalista zarządzania treścią, czyli copywriter. Firmy, w których nie ma wewnętrznego specjalisty od kontentu treści, powinny zainwestować w taką usługę oferowaną przez firmę zewnętrzną.

Copywriter posiada zdolności do szybkiego pisania bez błędów ale to nie wszystko. Buduje on tzw. zasięg organiczny na stronie internetowej, czy blogu. Zatrudniając copywritera można naprawdę wiele zaoszczędzić a także sporo zyskać. Artykuł sponsorowany? Slogan do reklamy? A może zmiana oferty? Posiadając copywritera, można to wszystko osiągnąć szybko i bezboleśnie.

Copywriter współpracuje ze wszystkimi działami, dbając o to, by nic nie zostało opublikowane bez przemyślenia. Może on wnikać we wpisy na social mediach, może pomagać w tworzeniu ofert i prezentacji. Wszystkie potrzeby firmy związane z tworzeniem treści można skierować do copywritera.

UI/UX Specialist oraz UI/UX Designer

Chociaż wkraczamy teraz bardziej w dział IT, nie da się ukryć, że tworzenie stron internetowych jest bezpośrednio związane z marketingiem. Czasy, w których wystarczyło założyć jakąkolwiek witrynę, skończyły się. Teraz strony internetowe są specjalnie projektowane – pod funkcjonalność, trend, świeżość, walory wizualne. Tutaj przechodzimy do zawodu UI/UX Specialist oraz UI/UX Designer. Zacznijmy od początku.

UI (user interface) – komunikacja między oprogramowaniem a użytkownikiem. Chodzi tu o tworzenie takich elementów, jak galeria, umiejscowienie tekstu na stronie, kolorystyka strony internetowej oraz wszystko to, co dotyczy warstwy estetycznej ułatwiającej komunikację z programem/ stroną/ aplikacją.

UX (user experience) specjalista UX nie tworzy języka do komunikacji program – użytkownik. Jego zadanie jest bardziej holistyczne. UX bada potrzeby potencjalnego użytkownika i stara się stworzyć produkt lub usługę dedykowane czyimś potrzebom.  Experience, czyli przeżycie, użytkowanie, doświadczanie.

Poza UI/UX specjalistami, mamy także osoby odpowiedzialne za tworzenie projektu strony. Mowa o UI/UX designerach. UI designer przede wszystkim tworzy rzeczy ładne, odpowiadające trendom. Trudniejsze zadanie ma UX designer, którego stanowisko jest znacznie bardziej multidyscyplinarne. To on odpowiada za to, by produkt końcowy odpowiadał na potrzeby klienta – zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, rok 2020 będzie czasem specjalistów. Głównie na rynku informatycznym, w który coraz mocniej wchodzi marketing. Każdy przedsiębiorca chce mieć świetną stronę internetową. Z takim zapytaniem można się zwrócić do firmy marketingowej, która z kolei albo ma swoich specjalistów od tworzenia stron albo ściśle współpracuje z programistami oraz specjalistami UI/UX.

Zgodnie z obliczeniami, na znaczeniu będą traciły zawody, w których wymagana jest jedynie praca fizyczna. Co będzie za 20, 30 lat? To już trudniej przewidzieć. Jedno jest pewne – w dobie internetu na trendzie można świetnie zarobić a klienci zwracają uwagę na szczegóły. Z tego względu takie zawody, jak coolhunter, copywriter, czy UI/UX designer, będą aktualne.

Jesteś zainteresowany wprowadzeniem nowoczesnych narzędzi marketingowych do swojej firmy? Zadzwoń do nas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *